Dobór sprzętu pomiarowego

Dobór sprzętu pomiarowegoDokładność pomiaru bardzo często stanowi różnicę pomiędzy sukcesem a porażką. Często bardzo spektakularną porażką, ponieważ nieutrzymanie ciśnienia w ryzach potrafi oferować bardzo wybuchowe rezultaty. Lekkie podejście do tej sprawy wcale nie powinno uspokajać, ponieważ kiedy dojdzie do wypadku związanego z wysokim ciśnieniem, zwykle nie ma już czego zbierać. Dlatego tak istotne jest, by sprzęt pomiarowy wykorzystywanych w warunkach wysokiego ciśnienia, a także tam, gdzie dokładna wartość ciśnienia ma kluczowe znaczenie, był odpowiedniej jakości i miał dobrą funkcjonalność.

Funkcjonalność sprzętu pomiarowego

W rozmowie o funkcjonalności sprzętu pomiarowego trzeba poruszać dwa główne tematy. Pierwszy z nich to kwestia jakości pomiaru. Oznacza to, że trzeba wybierać urządzenia idealnie dopasowane do typu pomiary, jaki będzie wykorzystywany. Nie jest to specjalnym problemem, ponieważ różnorodność dostępnych na rynku urządzeń jest tak duża, że nawet do zadań wyjątkowo niszowych można nie tylko znaleźć skrojone na miarę urządzenia, ale na rynku spotkamy różnorodność na tyle dużą, że będzie w czym wybierać.

Druga kwestia to niezawodność. Sprzęt pomiarowy zazwyczaj ma jakieś wady wynikające z metodyki samego mierzenia. Nie należy uznawać, że jest to sprzęt z tego powodu wybrakowany. Po prostu metody pomiaru mogą być wrażliwe na temperaturę, wilgotność, substancje chemiczne lub inne czynniki. Warunki pomiarów przemysłowych są zwykle trudne. Odpowiedni sprzęt pomiarowy będzie w stanie poradzić sobie ze zjawiskami, jakie będą się codziennie lub przynajmniej sporadycznie pojawiać w jego otoczeniu.

Warto wspomnieć także o kwestiach związanych z prawidłowym raportowaniem wartości pomiarów. Liczniki analogowe wystarczą, jeśli ważne jest tylko utrzymywanie ciśnienia w określonych przedziałach. Jeśli konieczne jest dokładne mierzenie ciśnienia, konieczne będą wyświetlacze cyfrowe. Co więcej, nowoczesne urządzenia potrafią wysyłać dane do systemu monitorującego i nie wymagają osobistej przy nich obecności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *